TCO, czyli o oszczędzaniu na urządzeniach biurowych

News

Przy wybieraniu sprzętu do biura ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na parametr, który odnosi się do ogólnych kosztów, które będą się z danym sprzętem wiązać. Chodzi nie tylko o cenę zakupu, ale także koszty jakie będzie niosła eksploatacja danego sprzętu. Z tego powodu ważne będzie to jak sprawdzić czy dane urządzenie będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Pełny koszt związany z urządzeniem jest więc niezwykle ważnym wyznacznikiem. Całkowity Koszt Posiadania Total Cost of Ownership to pojęcie, które przetłumaczyć można jako całkowity koszt posiadania. Jest to fraza, która będzie w odpowiedni sposób oddawać istotę problemu.

Do obliczania TCO brane będą pod uwagę koszty zakupu urządzenia oraz wszystkie wydatki, które potem będą związane z jego użytkowaniem. Będą to koszty jawne, a wiec takie, które związane są z obsługą i serwisowaniem jak i koszty ukryte, które pojawiać się mogą w późniejszym etapie. Wspomniane pojęcie zostało stworzone po to, by właściciele firm oraz menadżerowie mogli w świadomy sposób zaopatrywać swoje przedsiębiorstwo w sprzęt, który będzie konieczny do odpowiedniego prowadzenia działalności. Uwzględnia się w związku z tym koszty związane z zakupem oraz wdrożeniem sprzętu oraz te, które potem będzie trzeba ponieść, by z takiego urządzenia swobodnie korzystać. TCO a urządzenia wielofunkcyjne Przy wyborze nowych sprzętów biurowych współczynnik TCO jest więc bardzo ważnym parametrem. Trzeba go brać pod uwagę również w momencie, gdy chce się kupować urządzenie wielofunkcyjne.

Osoba, która je wybiera powinna zwracać uwagę na to, że niższa cena samego sprzętu nie zawsze jest takim czynnikiem, którym warto się kierować. TCO trzeba obliczać sobie do konkretnego zapotrzebowania i możliwości urządzenia. Najskuteczniej właśnie przez takie skrupulatne rozliczenia będzie można zapewnić sobie w firmie oszczędności. Wydaje się więc, że sprawnie działający menadżerowie muszą mieć na uwadze obliczenie TCO zawsze, gdy firma chce inwestować w jakiś nowy sprzęt. Trzeba jednak pamiętać, że obliczenie tego współczynnika w wielu przypadkach nie jest łatwe, ponieważ zależy on od wielu różnych elementów i tak naprawdę wiele czynników trzeba brać pod uwagę, by takiego obliczenia dokonać.