Na co uważać wybierając kserokopiarkę

News

Osoby, które przymierzają się do zakupu kserokopiarki, powinny mieć na uwadze to, że okaże się on szczególnie opłacalny przede wszystkim wówczas, gdy zechcemy wziąć pod uwagę nie jeden, ale kilka elementów. Pierwszym z nich wydaje się format obsługiwanego papieru, w wielu biurach niemal równie często wykorzystuje się bowiem papier w formacie A3 oraz A4. Jeśli mamy do czynienia z urządzeniem A3, możemy to szybko docenić, nie powinno mieć ono bowiem problemów z drukowaniem z uwzględnieniem mniejszych formatów. Oczywiście, przed zakupem warto sprawdzić, czy zapotrzebowanie na druk w formacie A3 jest rzeczywiście duże.

Kolejnym czynnikiem, którego zignorowanie może prowadzić do poważnych strat jest miesięczne obciążenie. Każde urządzenie ma je ustalone przez swojego producenta na nieco innym poziomie. Liczba ta informuje nas o to, ile wydruków lub kopii może wykonać w miesiącu tak, aby nie odbiło się to na jakości jego funkcjonowania. W przypadku wątpliwości w tej materii zalecany jest kontakt z doradcą, choć dobrym pomysłem na ustalenie wspomnianego parametru jest też sprawdzenie, z jakim miesięcznym zużyciem papieru mamy do czynienia w firmie. Szacuje się, że w przypadku niewielkiego biura liczba ta wynosi około 2500 wydruków. Innym czynnikiem, którego nie powinno się lekceważyć jest funkcjonalność urządzenia. Jeśli mamy do czynienia z mniejszymi urządzeniami, nie powinniśmy napotkać na poważniejsze problemy, oczekuje się bowiem, że urządzenie będzie wykonywało zadania powierzane tradycyjnie kopiarce, drukarce, skanerowi oraz faksowi.

Niekiedy zwraca się uwagę również na obecność charakteryzującego się dużą wygodą podajnika dokumentów, dupleksu oraz interfejsu sieciowego, w cenie są też te kserokopiarki, które pozwalają na wykonywanie druku dwustronnego. Najczęściej możemy korzystać z opcji takich, jak: opcje drukarki i skanera, opcje faksu, opcje karty bezprzewodowych, opcje dodatkowych kaset na papier, automatycznego podajnika dokumentów oraz opcja finiszera, która przewiduje miedzy innymi sortowanie, zszywanie oraz dziurkowanie wydrukowanych dokumentów. Jeszcze przed zakupem należy zastanowić się nad tym, na ile podoba nam się dana funkcjonalność, a na ile jest rzeczywiście potrzebna, każda przyczynia się bowiem do wzrostu kosztów związanych z zakupem kserokopiarki. Innym czynnikiem, którego nie wolno lekceważyć są koszty eksploatacji nie można bowiem zapominać o tym, że materiały eksploatacyjne nie działają w nieskończoność i w pewnym momencie nie ma już alternatywy dla ich wymiany. Wiele kosztów nie jest przy tym pokrywanych przez naprawy gwarancyjne.